02.08.2017

Ford si ve Finsku upevnil svoji pozici v poháru konstruktérů WRC

Elfyn Evans a Daniel Barritt se blýskli při finské štaci v rámci mistrovství světa v rallye. Se svou Fiestou WRC obsadili stříbrnou pozici. Pro závodní vůz poháněný přepracovaným motorem EcoBoost to bylo letos již 12. pódium. Zvítězila domácí dvojice Esapekka Lappi - Janne Ferm.

Dramatický boj o stříbro

Ve Finsku bylo letos rozhodně na co se dívat. Na konci předposledního dne měl Lappi (Toyota Yaris WRC) před druhým Suninenem (Ford Fiesta WRC) náskok slušných 50 vteřin. Na třetím a čtvrtém místě byli s minimálním odstupem Hänninen (Toyota Yaris WRC) a Evans (Ford Fiesta WRC).

Začátek nedělního závodění byl ve znamení souboje o druhé místo. Hänninen se dostal před Suninena s tím, že s odstupem pouhých 2 vteřin byl čtvrtý Evans. Dramatická byla především 23. erzeta, během níž se Suninen vrátil na druhou příčku a průběžný bronz vybojoval Evans. Svůj náskok na první pozici si držel Lappi, Breen byl s odstupem pátý. Bylo tedy jasné, že další boje budou o druhé místo.

Pak nicméně chyboval Suninen, který při karambolu poškodil předek své Fiesty a spadl na čtvrtou pozici. Po ukončení předposlední zkoušky si vedení držel Lappi, druhý byl Hänninen, třetí příčku s odstupem pouhých devět desetin vteřiny okupoval Evans.

Ott Tänak s Fiestou WRC dominoval při power stage

Bonusových pět bodů si ze závěrečné Power Stage odvezl Estonec Tänak. Druhý byl Evans, třetí dojel Neuville s Hyundai i20 Coupe WRC. Nohu z plynu při Power Stage očividně sundal Lappi. Dojel sice šestý. V celkovém součtu ale jeho zlato mdlejší výkon z poslední erzety neohrozil. Podtrženo a sečteno: první byl Lappi, druhý s odstupem 36 vteřin Evans, bronz bral s odstupem pouhopouhých tří desetin vteřiny na Evanse Hänninen. Čtvrtý byl s minutovým mankem Suninen. Pětici nejlepších uzavíral Craig Breen s Citroenem C3 WRC.

M-Sport si drží první příčku v poháru konstruktérů

V celkovém součtu je po 9 ze 13 závodů v poháru konstruktérů první M-Sport World Rally Team, tedy Ford (285 bodů). Druhá příčka patří Hyundai (251 bodů). Třetí je Toyota se 193 body. V celkovém hodnocení pilotů probíhá lítý boj o první místo. Jak Ogier (Ford) tak Neuville (Hyundai) mají na svém kontě 160 bodů.

Seriál bude pokračovat 18.-20. srpna v Německu. Vloni 10. podnik - tehdy ještě s VW Polo WRC - vyhrál Ogier. Tak se nechme překvapit, jestli svůj triumf Francouz zopakuje i letos s Fiestou.